Silba, otok u zadarskom području neobičnog imena je skriveno blago Hrvatske. I tko bi rekao da je u Hrvatskoj? Pružajući se na samo 700m u svom najužem dijelu, Silba je odredište načinjeno od mašte. Također nazvana „vrata Dalmacije“, Silba je dobila ime po latinskoj riječi za šumu- silva. Sa zapada je okružena Silbanskim kanalom a s istoka Olibskim, nazvanim prema susjednom otoku.
Povijest
Od 9. stoljeća Silba pripada zadarskom području. Prije nego što je potpao pod vladavinu samostana Sv. Marije u Zadru u 11. stoljeću, otok dolazi pod vladavinu Venecijanske Republike. Pravi procvat započinje u to vrijeme, uglavnom u 15. i 16. stoljeću. Marko Ragusin iz Velikog Lošinja postaje vlasnik u 19. stoljeću, a zatim otok dolazi u ruke silbanskih ljudi. Značajan dan u povijesti je 19. ožujak 1852. godine, koji se danas slavi kao Dan Sv. Josipa uslijed činjenice da su se tada pojavile novosti o otkupu. Na taj dan lokalci su običavali organizirati izbore za kralja čija je moć trajala 12 dana.
Silba danas
Silba danas broji 1200 stanovnika a zimi oko 300. Dvije su luke: Mul na zapadu kao glavna luka i novija- Žalić. Nije dozvoljeno koristiti aute na Silbi, niti čak bicikle u razdoblju visoke sezone ali samo u dijelovima oblasti. Poštarov motor ponekad prolazi. Kolica se koriste za prijevoz prtljage i drugih stvari iz luke. Silba se također naziva otok djece jer se djeca mogu slobodno kretati njegovim stazama. Postoji mnogo proizvođača sira i vina na Silbi, čak i prirodne kozmetike. Ručno izrađena umjetnost u svim oblicima je također dostupna gotovo na svakom uglu na Silbi, gdje kreativnost stoji na prvom mjestu povezana ljubavlju prema Silbi. To je mudra inspiracija svakomu pokazujući nam široki opseg jednostavnih sitnica za svakoga.
Atrakcije
Toreta je simbol Silbe, 15 metara visoki okrugli toranj sa spiralnim stepenicama a koji također zovu Marinićev toranj ili Toranj ljubavi. Nalazi se upravo blizu centra i glavne luke Mul. Sjećam se kad sam bila gore kako je zalazak Sunca bio prekrasan, a osjećaj zaštićenosti i spremnosti da se zagrli svijet i osjeća voljenim toliko prisutan. To nije samo zbog divnog pogleda na obližnje otoke, Olib i Premudu ili čak Lošinj. To je zbog ljubavne priče uslijed koje je nastao. To je priča kapetana Petra Marinića koji se vratio na svoj otok nakon godina jedrenja. U međuvremenu je dao sagraditi ovaj toranj u 19. stoljeću tako da bi njegova mladenačka ljubav mogla vidjeti kako se njegov brod vraća. Ali Antonia Mauro je zaboravila na ovo nakon toliko mnogo godina i udala se za drugog. Njezinu kćer Domeniku Rasol je Petar Marinić oženio kada je odrasla, na prvi pogled nakon dolaska je Marinić prepoznao sličnost sa svojom starom ljubavi. Ova sretna ljubavna priča njihovih života stoji na tabeli tornja. Toranj je bio idealno mjesto na kojem su mogli promatrati otvoreno more. Dolazeći na otok Silbu, udaljen i nekako pun mira, smiješno je bilo vidjeti ovaj toranj s imenom očevog prijatelja, Petra Marinića. Život je ponekad pun sličnosti.
Ostale zgrade na Silbi koje donose povijest i sjećanja ali ne i upotrebu jesu drevna vjetrenjača i drevni bunar. Sličan zapanjujući objekt je skulptura pomoraca izgrađena 1997.
Zanimljivo je otkriće da na Silbi postoji čak 6 crkvi, a u prošlosti ih je bilo još i više. To su prekrasni objekti ali samo jedna je ustvaru u funkciji.
Događaji
Silba je uistinu zahvalno mjesto za posjetu. Možete se stopiti sa mrežom predivnih boja mogućnosti, služeći lokalnoj zajednici i spoznavajući više. Kad sam ja bila tamo, samo plesanje na koncertu koji se odvijao na glavnom trgu uz glas žene koju smo sreli na brodu je bilo tako zabavno. „Silba Environment Art“ ujedinjuje ljeto s ostalim razdobljima godine stalnim aktivnostima. Osnovana 2010. ova umjetnička organizacija dovodi svijet bliže silbanskim ljudima ili onima koji ju žele posjetiti.
Silbensko kulturno ljeto je jedan takav primjer, educirati ili učiniti Silbu boljim mjestom u okolišnom smislu ili jednostavno uživati u umjetnosti u svemu mogućem ili poželjnom. Ne samo ljeti nego u svako doba, razvitak Silbe vodi ljude suradnji. Na mjestu gdje je dovoljno postojati, kroz različite projekte vidimo da možemo bolje. Otvaraju oči i čine nas sve dijelom svijeta. Silbensko kulturno ljeto organizira koncerte, umjetničke radionice i projekcije filmova sa Liburnijskog filmskog festivala u Opatiji ili Smaragd Eco Film Festivala ali također i Festivala mediteranskog filma u Splitu. Iznimno popularna je radionica pletenja kao društveno aktivna promjena, uz mnoge izložbe. Moguće je naučiti pjevati dok se svira a posebna radionica pripada takozvanom Garbage Epic Art, na kojem se skuplja smeće s plaža i dovodi u novi uporabni oblik. Čak se rade i instrumenti i organiziraju koncerti, uglavnom vizualnog karaktera. Dobri primjeri recikliranja čine Silbu mjestom zahvalnosti i divnih rješenja. Aukcijama se skuplja novac za daljnje ekološke projekte.
SOS Silba Off Season provodi projekte koji unapređuju vrijednost otoka i pomažu lokalnim građanima. To je način da malo mjesto zaživi čak i kad svi odu, da otklonimo tišinu. Nisu zanemarene niti sportske aktivnosti. Mnoga ljetna događanja uključuju turnire u plivanju, odbojci, nogometu, šahu, trčanju, aquathlonu i ostalima.
Silba se opravdano naziva eko-otokom. Ne samo sportska događanja to potvrđuju, nego i ponuda hrane. Izvorna silbanska hrana je bila na jelovniku raznih ljetnih natjecanja. Turistička se ponuda unapređuje i na taj način. Zasigurno, život bez auta na otoku ide u prilog ekološkom načinu života. Uzimajući u obzir sve pluseve i minuse, zvuči kao dobra priča živjeti na mjestu poput ovog. Dobar je plan moći slobodno hodati i uživati svaki kutak prekrasnog otoka a još uvijek biti u centru događanja. Činjenica je i posebnost Silbe da gastronomska ponuda dolazi direktno sa ovog malog otoka.
Moguće je na ovom slikovitom otoku zaroniti u sebe i podijeliti svoje radove i na još jedan način. To se ostvaruje kroz rezidencijalne boravke umjetnika na Silbi, koji se odvijaju od 2012. Ne samo ljeti, nego i poslije sezone. Uključeni su razni oblici umjetnosti, različiti performansi ali i glazba i film. Istraživanje je glavna ručka zajedno s prirodom i mediteranskim duhom.
Silba je mjesto gdje umjetnost teče poput mora koje ga okružuje. Godinama je nadahnjujući izvor umjetnicima, ipak je i legendarni Branimir Štulić napisao mnoge Azrine pjesme ovdje.
Otoci se moraju uzeti u obzir s posebnom pažnjom. Silba je stoga dio Pokreta otoka, projekta koji stavlja održivost kao glavnu kariku sa zajedničkim rješenjima. Rješenja nisu uvijek ista ali problemi jesu.
Boraviti na samom otoku je izvrsna prilika da otkrijemo sebe a Silba je mjesto gdje čarolija sama dolazi. To je mjesto gdje povremeni meditacijski ritriti se događaju. Jedan od njih je objašnjen ovdje: http://www.centarsvijesti.com/duhovno-energetski-intenziv-na-silbi.html; To je tišina koja osvaja.
Plaže
Zadivljujuće je plivati na jednoj strani otoka ujutro a zatim popodne uživati u bojama na suprotnoj strani. Skočiti u more tamo gdje dolazi brod je uzbudljivo kao i promatrati brodove. A uveče na glavnoj plaži Šotorišće na južnoj strani otoka možete se opustiti uz plešući ritam lokalnog kafića. To je prekrasna plaža djelomično betonska a djelomično kamenita. Čak i sladoled u lokalnoj slastičarni koja je udaljena pet minuta morate naručiti zbog same te činjenice.
Još je više zadivljujuće da Silba ima 16 registriranih plaža. Da li se još pitate vrijedi li posjetiti takvo mjesto gdje možete uživati u nebeskom miru na toliko mnogo plaža?
Gdje odsjesti i kako doći
Smještaj na Silbi je uglavnom apartmanskog tipa, više informacija možete potražiti ovdje: http://www.silba.net/apartmani/#apartman;
Do Silbe je moguće doći ili iz Zadra katamaranom ili trajektom, ili iz malog Lošinja. Linija je jednom dnevno, više informacija možete naći ovdje: http://www.silba.net/putovanje-autobusom/#tabbed-nav=tab1&tabbed-nav3=tab3;
Sve u svemu
Ponekad kad stranci upitaju gdje otići u Hrvatskoj gdje nije gužva a ipak ispunjeno poviješću, Silba je mjesto. To je mjesto odmora u pravom smislu riječi. Neki od mojih najboljih putovanja provedena su ovdje i još uvijek želim otkriti više. Tako je jednostavno naći prijatelje ovdje ili se tako čini, izgubiti se u sredini. Najviše sam zadivljena rukotvorinama, slikama koje se pojavljuju na uglovima ovog malog otoka. Silba je tako domaća i divna, puna života i mira. Silba je mjesto koje treba otkriti izvana i iznutra, i ne samo ljeti. To je izvor mudrosti i nade.
Odgovori