08.04.2019.
Da li ste ikad čuli za arboretum? Da li ste ikad bili u jednom? Arboretum Lisičine kraj Voćina je jedan od najmlađih u Hrvatskoj ali najbogatiji biljkama i drvećem. Postoji tri arboretuma u Hrvatskoj: Trsteno pokraj Dubrovnika (od 1492.), Arboretum Opeka pokraj Varaždina i Lisičine u Slavoniji. Sredina svibnja je vrijeme kad se javljaju rododendroni u Lisičinama te smo tako i išli. Trebalo nam je gotovo jedan sat iz Požege do Voćina i sela Lisičine. Zanimljivo je da iako blizu ceste, arboretum se ipak nalazi na Papuku.
Što vidjeti
Rododendroni u vedrim bojama, to je bila lozinka u koju smo išli posjetiti arboretum Lisičine. Jednostavno predivno, ovaj raj za fotografije.
Nakon što smo stajali diveći se ljepoti, krenuli smo u daljnja otkrića. Kineski javor, dugačke mahunarke poput rogača, kesteni… su samo neki od njih. Mnoštvo je neobičnog drveća (pogledaj podudarnost: arboretum je skup drveća i grmlja) a posebno crnogorice.
Od osnutka 1963. arboretum je bio jako bogat vrstama drveća i grmlja ali je 1991. tijekom domovinskog rata doživio znatnu štetu. Ovo uključuje ogradu koja je omogućavala dolazak divljih životinja. Na samom početku je arboretum imao oko 2500 vrsta ali se to smanjilo na otprilike 500 zbog već nabrojanih razloga. Arboretum je obnovljen 2013. uz pomoć EU projekata koji su omogućili postavljanje ograde, sjenica i tabela za biljke.
Na širokoj livadi između značajnih kamenja i drveća jedna široka sjenica je našla svoje mjesto, koje je postalo naše mjesto za piknik. Rododendroni su nam darovali vjeru i hrabrost, darovali su nam maštu i boje. Ali bilo je vrijeme da otkrijemo japanski carski hrast, kineski hrast, transkavkasku brezu, japansku magnoliju i ostale biljke označene na tabli. Jedan cvijet smo nazvali banana cvijet zbog svog oblika i istaknute žute boje. Čak postoji i jedno veliko drvo s udubinom u koju lako može stati bilo koja osoba. Drveća s udubinama su uvijek zabavna. Da li i vi volite promatrati oblike drveća?
Izvan ograde stoji zgrada i vidikovac, danas razrušeni i još uvijek neobnovljeni.
Na putu nazad zastali smo uz stijene Rupnica pokraj Voćina, stepenaste stijene koje su vizualno upravo zadivljujuće. Ove vulkanske stijene datiraju vjerojatno milijunima godina unazad. Danas je to područje pod posebnom zaštitom prirode, spomenik koji samo priroda može stvoriti. Nešto slično možemo naći u Češkoj, Novom Zelandu i Nacionalnom parku Yellowstone. Nismo niti svjesni povijesnog značaja našeg okruženja.
Ovo nije bilo jedino stajalište. Zastali smo također u gradu Voćinu i na Zvečevskom jezeru. U glavnom voćinskom parku pronašli smo bazen, iako napušten. Zvečevo je također nekad bio prekrasan veliki hotel s mnoštvom sadržaja za udružene radnike, smješten u netaknutoj prirodi. Nažalost danas su ostale samo ruševine. Jezero je još uvijek u odličnoj funkciji.
Sve u svemu
Proveli smo odličan dan u prirodi, mirišljav i neobičan uz mnoštvo stvari koje smo vidjeli. Bez pritiska uhvatili smo priliku da otkrijemo drugu stranu Papuka i boravimo u prošlosti. Arboretum je opuštajuća vrsta izleta I nemojte oklijevati da otkrijete jedan, otkrijte ovo obogaćujuće iskustvo.
Odgovori